15. KARABURUN BİLİM KONGRESİ – ULAŞIM

Tarihi Havagazı Fabrikasına Erişim

Adnan Menderes Havalimanından İZBAN (Raylı Sistem) ile Menemen, Aliağa (Kuzey) yönüne doğru seyahat etmelisiniz. Alsancak durağında inip Havagazı Fabrikasına yürüyebilirsiniz (yaklaşık 300 metre).

Havalimanından Havagazı Fabrikasına raylı sistem ve taksi dışında HAVAŞ ya da belediye otobüsü ile doğrudan ulaşım yoktur.

Havalimanından Havagazı Fabrikasına taksi ile ulaşım 90 TL civarında tutmaktadır. Ancak maalesef Havagazı Fabrikasına karayolu ile erişim için trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden geçilmektedir. Bu nedenle taksi kullanmanızı önermiyoruz.

İzmir Otogarından firma servisleri ya da Otogar ortak servisine ücretsiz binerek Basmane’de inebilirsiniz. Basmane’den metroya binip bir sonraki Hilal durağından İZBAN’a aktarma yapıp Alsancak durağında inip Havagazı Fabrikasına yürüyebilirsiniz (yaklaşık 300 metre).

Havagazı Fabrikasının Basmane’ye uzaklığı otomobil ile 3,2 km, yürüyerek (Fuar/Kültürpark içinden) 2,5 kmdir. Alternatif seçenekler olarak düşünebilirsiniz.

Ayrıca Otogardan kent merkezine (İZBAN Kemer Aktarma Merkezi) 54 numaralı ESHOT (Toplu Taşım Sistemi) Otobüsü ile erişebilirsiniz. Kemer İZBAN durağından Menemen, Aliağa (Kuzey) yönüne doğru binip Alsancak durağında inmelisiniz. Buradan Havagazı Fabrikasına yürüyebilirsiniz (yaklaşık 300 metre).

Otogardan Havagazı Fabrikasına taksi ile ulaşım ücreti 20 TL civarındadır. Ancak maalesef Havagazı Fabrikasına karayolu ile erişim için trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden geçilmektedir. Bu nedenle taksi kullanmanızı önermiyoruz.

Otomobil ile erişim Havagazı Fabrikası kent merkezine çok yakın bir bölgede olduğu için ve kongre süresince yakın çevresinde normalin üzerinde bir yoğunluk yaşanacağı için özel aracınız ile gelmenizi önermiyoruz.

Ancak kendi otomobiliniz ile gelmeniz durumunda en yakın otopark alanı yürüyerek 700 metre uzaklıkta olan ‘TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Otoparkı’dır.

ÖNEMLİ NOT:

İzmir’de tüm toplu taşım araçları; İZBAN (Banliyö Raylı Sistemi), METRO, Tramvay ve Otobüs ile yolculuk yapmak için öncelikle ‘İzmirim Kart’ edinmeniz ve HES kodunuz ile eşleştirmeniz gerekmektedir. Havalimanı İZBAN durağından edinebilir ve HES eşleştirmesi için iZBAN personelinden yardım alabilirsiniz.