15. Karaburun Bilim Kongresi’nin 1-4 Eylül 2021 Tarihlerinde İzmir’de Gerçekleştirilecek Olmasına Dair Duyuru!!!!

15. Karaburun Bilim Kongresi’nin 1-4 Eylül 2021 Tarihlerinde İzmir’de Gerçekleştirilecek Olmasına Dair Duyuru!!!!

Merhabalar,

Geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle gerçekleştiremediğimiz Karaburun Bilim Kongresi’ni kimi zorunlu nedenlerle bu yıl İzmir Büyükşehir Belediye’sine ait Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapma kararı almak zorunda kaldık. Kongrenin bu sene İzmir’e taşınma nedenlerinin başında oturumları gerçekleştirdiğimiz ana salonun da yer aldığı Karaburun Belediye binasının, yaşanan deprem sonrasında kullanılamayacak duruma gelmesi ve tahliye edilmesi bulunmaktadır. Karaburun’da kongrenin gerçekleştirilebileceği başka bir toplantı salonu bulunmuyor. Kongreyi Karaburun’da yapmak üzere açık alan arayışları da dahil olmak üzere farklı olanakları değerlendirildi, ancak,  pandemi koşullarına uygun bir oturma düzeni yaratmaya elverişli bir yer bulunamadı ne yazık ki. Ayrıca yaşanan süreçte konaklama, yeme/içme gibi temel ihtiyaçların fiyatlarının oldukça yükselmiş olması ve çadır alanlarının pandemi koşullarına göre düzenlenmesine dair zorluklar bu kararı almayı düzenleme kurulu açısından zorunlu kıldı.

Bu şartlarda söz konusu sorunları aşmanın yolunu Karaburun dışında aradık ve pandemi açısından daha uygun koşulların yaratılabileceği, İzmir Büyükşehir Belediye’sine ait Tarihi Havagazı Fabrikası için talepte bulunduk ve talebimiz olumlu karşılandı.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda kullanacağımız salon oldukça iyi havalandırma koşullarına sahip, yüksek tavanlı bir yapı. 270 kişi kapasiteli mekândaki katılımcı sayısı kongre boyunca 120 kişi ile sınırlı tutulacak. Paralel bazı oturumların yapılacağı daha küçük olan ikinci bir salon da yine sürekli olarak havalandırılacak ve oturumlar salonun normal kapasitesinden daha az sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek. Ek olarak salon dışında da izleme olanağı yaratılması için çabalarımız olacak. Her salonda dezenfektan ve antiseptik kullanma olanakları olacak, maske bulundurulacak. Oturumlarda konuşmacılar dışında kalan tüm katılımcıların maskeli olması önem taşıyor. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda etkinlik girişlerinde uygulanan HES kodu kontrol uygulaması kongre dönemi için de geçerli olacak.

Son olarak, kalabalık bir ortamda bulunacak olmamız nedeniyle tüm katılımcıların toplumsal sorumluluk gereği aşılarını tamamlamış olduklarını umduğumuzu belirtmek isteriz.

“Kapitalizmin Salgınları ve Bitmeyen Kavga” temasıyla gerçekleştireceğimiz 15. Karaburun Bilim Kongresi bildiri çağrısında yer alan davetimizi yineliyoruz;

“O zaman gelin, Karaburun Bilim Kongresi’nde mücadelemizi örmenin, itinayla besleyip büyütmenin yol ve yordamlarını birlikte arayalım, arayışımız ışıltılar olsun, yolumuzu açsın, güçlenelim, beraberce çağlayalım.

 

KARABURUN BİLİM KONGRESİ DÜZENLEME KURULU