karaburunafis2015

Kamuoyuna Zorunlu Açıklama

KARABURUN BİLİM KONGRESİ DÜZENLEME KURULUNDAN KAMUOYUNA

ZORUNLU BİR AÇIKLAMA VE DAYANIŞMA ÇAĞRISI


Kamuoyuna Zorunlu Açıklama

10. yılında “sermayenin doğası: soykırımlar, katliamlar, savaşlar” temasıyla çağrıya çıkan Karaburun Bilim Kongresi, 2-6 Eylül tarihleri arasında, her yıl olduğu gibi bu yıl da Karaburun’da düzenlenecektir.

Dokuz yıldır düzenlemekte olduğumuz Kongremize maddi ve ayni destek sunan Karaburun Belediye Başkanlığı, bu yılki çağrı metnimizde yer alan “1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı” ifadesinden dolayı desteğini geri çekmiştir. Mevcut Belediye Başkanı, kendisiyle defaten yaptığımız görüşmelerde, temamızın tüm boyutlarıyla ve farklı perspektiflerden tartışılacağını açıkça ifade etmemize karşın kongremize destek olmayacaklarını bildirmiştir. Bu karar, özellikle oturumların yapılabilmesi için gerekli olan fiziki koşulların oldukça kısıtlanması anlamına gelmekte ve kongrenin yapılabilirliğini zora sokmaktadır. Tüm zorluklarına rağmen, Karaburun halkının da desteğini alan Karaburun Bilim Kongresi ve Karaburun Ekonomi Politik Okulu, belediyenin desteği olmaksızın, yine Karaburun’da gerçekleştirilecektir. Bugüne kadar bizlere verdikleri destekler için teşekkürlerimizi sunmakla beraber, karşılaşmış olduğumuz bu olumsuz tavır değişmezse, Karaburun Belediye Başkanlığına -bundan sonra da Karaburun’da düzenlemeye devam edeceğimiz- Kongremizin destekçi kuruluşları arasında yer verilmeyecektir.

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu olarak bizler, Karaburun Yarımadası’nı yalnızca bir Kongre mekânı olarak değil; bir toplumsal isyan mekânı, daha da önemlisi işçi sınıfının ve tüm ezilenlerin bilgisinin kolektif olarak üretildiği tarihsel bir mekân olarak gördüğümüzü sayısız ortamda defalarca ifade ettik. Bunun yanı sıra, bu yılki çağrı metnimizde temasını ilan ettiğimiz 11. Karaburun Bilim Kongresi’ni Şeyh Bedrettin ve Börklüce Mustafa’nın Osmanlı’ya isyanının 600. yılı olan 2016’da, bu isyanın mekânı olan Karaburun’da düzenleme konusundaki kararlılığımızı tüm kamuoyuyla bugünden paylaşmak istiyoruz.

 

Dayanışma Çağrısı

Bu koşullar altında; başta 10 yıldır kongremize emek veren tüm katılımcılarımız ve izleyicilerimiz olmak üzere danışma, bilim, hakem ve düzenleme kurullarımızda yer almış tüm bilim insanlarını ve arkadaşlarımızı; bu yıl beşincisini düzenlemekte olduğumuz Karaburun Ekonomi Politik Okuluna emek vermiş tüm hocalarımızı ve katılımcılarımızı; sosyal programlarımıza destek olan tüm sanatçı dostlarımızı; Kongremizin başladığı 2006 yılından bu yana ‘Sokağın Bilgisi’ oturumlarında yanımızda olan tüm işçileri ve akademi dışında bilimsel bilgi üretme çabasında olan emekçileri, dokuz yıldır bize ev sahipliği yapan Karaburunluları, Karaburun Bilim Kongresi’nin 10. yılında yanımızda görmeyi istiyor; herkesi bu dayanışma çağrımıza destek olmaya davet ediyoruz.

Karaburun Bilim Kongresi, duruşundan ve bilimsel ilkelerinden ödün vermeden yoluna devam edecektir. Şimdi her zamankinden daha coşkulu olarak Kongremize sahip çıkacağız. Yılmadan ve pes etmeden Türkiye’nin bilim dünyasında ve sosyal hayatında çok önemli etkileri olan Kongremizi, binlerce yoldaşımızla birlikte örgütlemeye devam edeceğiz. Zira tam on yıldır, Karaburun Bilim Kongresi’nin ulaştığı her köşede, kendimize şiar edindiğimiz Adorno’nun o sözü yazıyor:

 

Bilim itaatsiz olana ihtiyaç duyar!

 

 

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu

14 Temmuz 2015

karaburunafis2015