Karaburun ve Farklı Coğrafyalarda HDP’ye Yönelik Saldırıları Kınıyoruz

Karaburun ve Farklı Coğrafyalarda HDP’ye Yönelik Saldırıları Kınıyoruz

Halkların Demokratik Partisi’nin İzmir Karaburun’da bulunan seçim irtibat bürosuna 5 Mart 2014 tarihinde bir saldırı gerçekleştirildi. Sekiz yıldır farklı siyasi düşünce ve kimlikten binlerce katılımcıyla birlikte sürdürülen Karaburun Bilim Kongresi’ne ev sahipliği yapan Karaburun’da böyle bir saldırının gerçekleşmiş olmasını anlamakta güçlük çekiyor ve dört bir yanda gerçekleşen, medya tarafından ise ‘gerilim’ adı altında sunulan devlet ve hükümet destekli bu faşist saldırılardan kaygı duyuyoruz. Özellikle Ege ve Karadeniz sahillerinde HDP’ye karşı sürdürülen sistematik ve örgütlü saldırılara göz yummak, gerekli önlemleri almamak ve tepki göstermemek en az kışkırtıcıları kadar bu suça ortak olmak anlamına gelmektedir.

Bizler, bunca senedir birlikte kongre yaptığımız, dertlerine ortak olmaya çalıştığımız Börklüce’nin hemşerilerinin bu kışkırtmaları boşa çıkarmalarını temenni ediyoruz ve bu saldırıların tüm Karaburun halkına mal edilmemesi gerektiğine inanıyoruz. HDP’nin temsili demokratik süreçlere katılım hakkının güvence altına alınması için yereldeki yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

HDP’nin halklar arasında barışın inşa edilmesi için gösterdiği iradeyi sahipleniyor ve Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu olarak HDP’ye yapılan faşist saldırıları kınıyor, faşizme karşı HDP’nin yanında olduğumuzu duyuruyoruz.

14 Mart Cuma günü HDP Karaburun Seçim Bürosuna bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Dayanışma amaçlı bu ziyaretimizi sizlerin katılımlarıyla büyütmek istiyoruz.

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu

10.03.2014