KAMUOYUNA

9 Ekim 2014 Perşembe günü Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne Rektör Erkan İbiş’in imzalı davetiyle giren polis, Kobanê’de yaşanan vahşeti protesto etmekte olan çok sayıda öğrencinin yanı sıra o anda okulda olup öğrencilerini korumaya çalışan biri Ankara Eğitim Sen 5 No’lu Şube yöneticisi olmak üzere 5 öğretim elemanını darp ve küfürler ederek gözaltına aldı.

Kobenê’da süregelen vahşete karşı gelişen protestolar da göz önüne alındığında yaşananların iki belirgin yönü olduğunu görmek mümkün: Birincisi, bugüne kadar kampüslere yasaya aykırı biçimde giren polis bu defa doğrudan rektörün onayıyla girmiştir. İkincisi ise 12 Eylül’den bugüne kadar ilk defa öğretim elemanları kampüs içinde gözaltına alınmıştır.

Türkiye’de rektörlerin iktidara bağlı olması anayasanın da bir gereğidir. Yıllardır anti-demokratik olan bu yapıya ve düşünceye karşı verilen mücadelenin nedenlerinden birisi 9 Ekim’de Ankara Üniversitesinde kendisini yeniden göstermiştir. Aynı günlerde Anadolu’nun dört bir yanında demokratik haklarını kullanan insanlara yapıldığı gibi, aynı hakkı kullanan öğrencilerin üzerine bizzat rektör talebi ve isteğiyle polis saldırmıştır. Ankara Üniversitesi rektörü iktidarın yürütme organı olarak davranmıştır ve davranmaya da devam etmektedir.

12 Eylül faşist darbesinden sonra ilk defa öğretim elemanlarını kampüs içinde gözaltına alan “Darbeler dönemini bitirdik” söyleminin ikiyüzlülüğü Cebeci baskınında bir kez daha ortaya çıkmıştır: Demokratik haklarını kullanan öğrencilere saldıran polise müdahale etmek isteyen öğretim elemanları şiddet görerek gözaltına alınmışlardır. Tıpkı şarkıda söylendiği gibi… “Kenan Evren Ölmedi, Kalbinizde Yaşıyor.”

Kobenê eylemlerini bahane eden hükümet sıkıyönetimi ülke çapında süreklileştirecek bir yargı düzenlemesini acilen devreye soktu. Bu da yakın zamanda devletin her türlü şiddet dozajının düne göre daha fazla artacağının göstergesidir. Tam da bu nedenle, Türkiye’nin toplumsal mücadele tarihinde önemli bir yeri olan üniversiteler de şiddetin yöneldiği alanlardan birisi olacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da buna rıza göstermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu olarak,

9 Ekim’de Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde meydana gelen polis saldırısını şiddetle kınıyor ve Ankara Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’i istifaya davet ediyoruz. Bu şiddetin sorumlusu olan kolluk kuvvetlerinin de derhal cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Ayrıca, Türkiye üniversitelerindeki bileşenlerin sadece Cebeci Kampüsündeki olaylar için değil, yakın zamanda gerçekleşeceği ayan beyan ortada olan gelişmeler için acilen bir araya gelmesi, somut taleplere ulaşması ve bu talepler için gerekli adımların atması da öncelikli çağırımızdır.

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu